طراحی پارکینگ و لابی

طراحی پارکینگ و لابی

همانطور که میدانید در زندگی پررفت وآمد امروزه داشتن یک اتومبیل ضرورت خانواده است .یکی از دغدغه هایی که طراحان ساختمان با آن درگیرهستند در نظر گرفتن فضای پارکینگ به گونه ای است که که هر واحد آپارتمان حداقل یک فضای پارک مناسب برای اتومبیل خود داشته باشد.
شهرداری ها قوانین وضوابطی را در طراحی پارکینگ در نظر میگیرند که عبارتند از:
واحد مسکونی کوچکتر از ۱۵۰ متر یک پارکینگ
۱۵۰ تا ۲۰۰ متر ۱.۵ پارکینگ
بیش از ۲۰۰ متر دو پارکینگ
هر واحد بالای ۱۰۰ متر در طبقه اول و دوم به یک پارکینگ نیاز دارد.
همچنین درصورتی که تعداد واحد فرد باشد یک واحد از پارکینگ معاف است.

همه ما خوب می دانیم که طراحی فضای پارکینگ باید به گونه ای باشد تا برای ورود و خروج اتومبیل ها از آن مشکلی به وجود نیامده و رفت و آمد به آسان ترین شکل ممکن صورت بگیرد. بنابراین رعایت استانداردهای ابعاد و اندازه می تواند به این موضوع کمک بسیاری بکند:

حداقل دهانه یک پارکینگ ۲.۵ متر
حداقل دهانه دو پارکینگ کنار هم ۴.۵ متر
حداقل دهانه سه پارکینگ کنار هم ۷ متر
طول مورد نیاز جهت پارکینگ ۵ متر
حداقل فضای یک پارکینگ ۲.۵*۵ متر

با توجه به اینکه به صورت معمول فضای پارکینگ ساختمان ها در طبقه همکف و یا زیرزمین در نظر گرفته می شود، باید ابعاد و اندازه های ورودی و فضای اشغال شده توسط رمپ ها (سطوح شیبدار) را نیز در طراحی مد نظر قرار داد.

حداقل ارتفاع مفید ورودی پارکینگ ۱.۸۰ متر
حداقل عرض در ورودی پارکینگ ۳ متر
عرض رمپ یک طرفه ۳ متر و دوطرفه ۶ متر
عرض رمپ قوسی یک طرفه ۳.۶۵ متر و دوطرفه ۷ متر
شیب رمپ پارکینگ ۱۵ درصد
مسیر عبور و مرور و گردش اتومبیل ها باید به گونه ای باشد تا راننده بتواند به راحتی آن را جا به جا کرده وارد پارکینگ کند و یا از آن خارج شود. بنابراین در شرایطی که همه ماشین ها در پارکینگ حضور دارند نیاز به فضایی باز برای حرکت خواهد داشت.
شعاع گردش یا طول مورد نظر جهت مانور ۵ متر
شعاع داخلی مسیر گردش در کلیه پارکینگ ها ۴.۵۷ متر
خصوصیات یک پارکینگ خوب را علاوه بر ضوابطی که شهرداری در نظر گرفته است میتوانیم ما به شما در طراحی دکوراسیون آن اینطور پیشنهاد دهیم :
نورفراوان: یک پارکینگ خوب نباید کم نور باشد تا ایجاد ترس در شما ایجاد نماید روشنایی باعث میشود پارکینگ پرجنب وجوش به نظر برسد و به راحتی وارد پارکینگ منزل خود شوید.
رنگ : رنگ پارکینگ نباید تضادی با بقیه خانه داشته باشد وباید هماهنگی لازم را داشته باشد.
کف پارکینگ :
کف سیمانی رایج ترین انتخاب پارکینگ است و کاملا قابل استفاده است. اما یک پرداخت کاری بهبود یافته، کف پارکینگ شما را جذاب تر و گیراتر خواهد کرد. اما اگر هنوز همان کفپوش کسل کننده، خسته کننده و رنگ پس داده سیمانی را انتخاب کرده اید، پس حداقل یک کفی ضد فرسودگی در مقابل محل کار خود در پارکینگ پهن کنید.